Newsy z facebooka

Publikacje prawne eLex Kancelarii Doradców Prawnych w mediach.

Kwiecień 2014r.

MANDATY, FOTORADARY, WYKROCZENIA…

Po otrzymaniu upragnionego prawa jazdy poprzedzonego wieloma godzinami odpowiadania na pytania testowe, czasami bardzo szczegółowe i potrafiące bardzo zamieszać adeptom sztuki kierowania autem, że wiemy wszystko na temat poruszania się po drogach.

Niestety, w trasie czekają na nas pułapki prawa a czasem bezprawia – świetle prawa.

Co powinniśmy gdy otrzymamy zestaw 3 pytań od straży miejskiej, gminnej lub Inspekcji Transportu Drogowego, że przekroczyliśmy prędkość? Odpowiedź nie jest prosta, bo po pierwsze, od dnia kiedy mieliśmy złamać przepisy mogło upłynąć sporo czasu, po drugie nie dostaliśmy fotki z fotoradaru.

Nasze prawo miało kiedyś bardzo ważną zasadę – udowodnić winę. Teraz my musimy udowadniać swoją niewinność, a odpowiadając na wspomniane trzy pytania możemy narazić się na dodatkową odpowiedzialność. W przypadku złego wyboru odpowiedzi (bo zdjęcie gorszej lub lepszej jakości jest) mamy do czynienia z potwierdzeniem nieprawdy.

Wiedza wymagana do uzyskania prawa jazdy nie wystarczy, by ocenić, czy straż miejsca albo gminna ma prawo prowadzić postępowania w tym zakresie?

Istotną rzeczą jest sposób zrobienia zdjęcia – czy ze słupa, czy też z ukrytego urządzenia w śmietniku, bądź w samochodzie. Dodatkowo w przypadkach zdarzeń drogowych pojawia się problem ustalenia winnego. Nie zawsze jest to oczywiste, nawet gdy sprawca wyjeżdża z drogi podporządkowanej lub na skrzyżowaniu równorzędnym nadjeżdża z lewej strony.

Często na drodze można spotkać sytuację, gdzie kierującego, jadącego drogą z pierwszeństwem uznaje się w sądzie winnym kolizji, pomimo odmiennego stanowiska policji. Media zajmujące się problematyką motoryzacyjną podnoszącą temat zasad ruchu drogowego: „sprawdź czy znasz przepisy”, „eksperci radzą”, sugerują w przypadku niewielkim mandatów lub grzywien zaniechać dalszego działania, by spać spokojnie.

Brak wiedzy prawnej może spowodować w nas bezsilność. Sprawiedliwy osąd sprawy jest najważniejszy. Nie możemy bezkrytycznie przyjmować mandatów, a za tym idących punktów karnych i wpisów w rejestrach policyjnych. Dlatego należy podejmować wszelkie możliwe działania zmierzające do ustalenia tzw. prawdy materialnej.

Pomoc znajdziecie w Kancelarii Radców Prawnych eLex. Kancelaria wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom rozpoczęła współpracę ze specjalistą w dziedzinie ruchu drogowego, którego to wieloletnie doświadczenie w pracy z tym zagadnieniem stanowi gwarancję należytego i skutecznego rozwiązania Państwa problemów z mandatami karnymi.